Firma Bielenda Kosmetyki rozpoczęła procedurę włączenia do swojego portfolio marek segmentu skincare Orkla Group: Dermika i Soraya. To bezprecedensowy proces konsolidacji na polskim rynku kosmetycznym. Strategicznym partnerem transakcji jest niezależny doradca private equity - Innova Capital. Stosowne wnioski właśnie zostały złożone do UOKiK.

Konsolidacja jest jednym z elementów strategii rozwoju firmy, wpisującym się w globalny trend przejęć i fuzji, których dokonują najmocniejsi gracze rynkowi. Jednym z takich graczy na polskim rynku kosmetycznym jest Bielenda Kosmetyki. Od przeszło trzydziestu lat firma oferuje kosmetyki do pielęgnacji twarzy, ciała i włosów. Wdraża skuteczne rozwiązania pielęgnacyjne, łączące właściwości składników naturalnych z osiągnięciami nauki i technologii. Posiada własne centrum badawcze oraz nowoczesne linie produkcyjne w fabryce zlokalizowanej w Krakowie. Firma powstała w 1990 roku. Była efektem szerokiej biotechnologicznej wiedzy, doświadczenia, ogromnej determinacji, biznesowej wizji i intuicji założycielki firmy - Barbary Bielendy. Obecnie firma jest zarządzana przez kolejne pokolenie właścicielskie - za rozwój segmentu kosmetyki detalicznej odpowiada Marek Bielenda, prezes zarządu spółki, natomiast kosmetyka profesjonalna i eksport to kompetencje Jacka Bielendy, członka zarządu firmy.

W czerwcu 2019 roku Bielenda przejęła kosmetyczny start-up BodyBoom. Rozwinęła tę markę o produkty do pielęgnacji ciała, twarzy i kosmetyki dla dzieci, wzmocniła dystrybucję, wprowadzając do tradycyjnego kanału sprzedaży. Realizując tamtą transakcję, firma zapowiadała dalsze plany ekspansji.

Obecnie firma wdraża proces akwizycji dwóch marek: Dermika i Soraya. Po zatwierdzeniu przez organy ochrony konkurencji, transakcja zostanie sfinalizowana, a tym samym Soraya i Dermika dołączą do marek zarządzanych przez firmę Bielenda Kosmetyki: Bielenda, Bielenda Professional, SupremeLab, BodyBoom, FaceBoom, BabyBoom. Inwestycja przełoży się na wzrost udziałów rynkowych firmy głównie w segmencie kosmetyków do pielęgnacji twarzy i ciała, i pozwoli zdywersyfikować ofertę pod kątem pozycjonowania na półce. „Jesteśmy przekonani, że obecna akwizycja wpłynie na przyspieszenie wzrostu wartości firmy. Jesteśmy jednym z najpoważniejszych graczy na rynku beauty w Polsce, a obecny ruch niewątpliwie ugruntuje naszą pozycję” – mówi Marek Bielenda, prezes spółki.

„Cieszymy się, że możemy jako partner i inwestor uczestniczyć w sukcesie Bielenda Kosmetyki, wspierając spółkę w procesie konsolidacji obejmującym tak rozpoznawalne w branży kosmetycznej podmioty – Dermika i Soraya.  W ramach naszej strategii inwestujemy w spółki mające silną branżową pozycję, gotowe do dynamicznego wzrostu, poprzez konsolidację, wzmacnianie pozycji na rynku krajowym i ekspansję na rynki międzynarodowe.  Wierzymy, że włączenie dwóch marek o ugruntowanej pozycji do portfela Bielenda Kosmetyki zwiększy konkurencyjność firmy i otworzy przed nią szerokie perspektywy rozwoju.” – stwierdził Leszek Muzyczyszyn, Senior Partner w Innova Capital, który nadzorował inwestycję po stronie Innova.

Transakcja jest także szansą dla włączanych do portfolio marek na równie szybki rozwój jak marka parasolowa. Bielenda jest bowiem jednym z najsilniejszych i najbardziej dynamicznie rozwijających się polskich brandów – zarówno na rynku krajowym, jak i na rynkach zagranicznych. „Przyłączenie tych dwóch marek do naszego portfolio jest źródłem ogromnej satysfakcji. Dermika  i Soraya powstawały w tym samym czasie co nasza firma. Był to okres transformacji naszego kraju na wielu płaszczyznach – także gospodarczej. Powstawały nowe biznesy, za którymi stały osoby z ciekawymi pomysłami i odwagą. Tak też miało to miejsce w przemyśle kosmetycznym. Zawsze ogromnym szacunkiem darzyliśmy założycielkę marek Dermika i Soraya – Jolantę Zwolińską i wierzymy w potencjał tych marek.”komentuje decyzję Marek Bielenda, a Jacek Bielenda, członek zarządu firmy dodaje: „Jesteśmy przekonani, że przez włączenie tych marek do Grupy Bielenda rozwiniemy ich potencjał nie tylko w handlu detalicznym, ale także w obrębie kosmetyki profesjonalnej. Przygotowujemy się również do wzmocnienia eksportu - nasza oferta będzie bezkonkurencyjna w zakresie asortymentu i wachlarza cenowego”.

 

 

 

O Bielenda Kosmetyki

Bielenda Kosmetyki to jedna z wiodących i najpopularniejszych polskich marek kosmetycznych. Od 1990 r. tworzy kosmetyki do pielęgnacji twarzy, ciała i włosów, które w naturalny sposób  podkreślają piękno i urodę kobiet w każdym wieku.  W swoim portfolio posiada także kosmetyki ochronne na słońce, produkty dla kobiet w ciąży, dla dzieci oraz linię męską. Od początku jest wierna idei poszukiwania najbardziej skutecznego i przyjaznego skórze połączenia najwyższej jakości naturalnych składników z osiągnięciami zaawansowanej biotechnologii. Bielenda oferuje dzisiaj kilkaset preparatów kosmetycznych, obecnych na półkach w Polsce, Europie i czterech innych kontynentach.  www.bielenda.pl

 

O Innova Capital

Innova Capital jest niezależnym doradcą private equity, działającym w Polsce od 1994 roku, inwestującym w większościowe pakiety akcji lub udziałów średniej wielkości przedsiębiorstw w Europie Środkowo-Wschodniej. Od momentu powstania do chwili obecnej Innova Capital zainwestowała niemal 1 mld euro w blisko 60 spółek zlokalizowanych w 10 krajach tego regionu. Fundusz został również wyróżniony przez Polskie Stowarzyszenie Inwestorów Kapitałowych (PSIK) tytułem Firmy Zarządzającej Roku 2019. www.innovacap.com

 

Kontakty dla mediów:

 

Biuro prasowe Bielenda Kosmetyki

Edyta Sotowska-Śmiłek, Great Story Community

Tel.: +48 605 722 722

email: edyta.smilek@greatstory.pl

 

Biuro prasowe Innova Capital

Katarzyna Kaczmarek, Innova Capital

tel.: +48 784 697 410

email: ir@innovacap.com